Přejdu rovnou k věci:
Svatý Mikuláš a Santa Claus je jedna a ta samá osoba, čili Svatý Mikuláš!
Bylo to nejspíš tak, že když tenkrát Holanďan vyprávěl o Mikuláši Amíkovi, ten mu moc nerozuměl a místo "Sinterklass" (Sint Nicholaas, čili Svatý Mikuláš) si to interpretoval jako Santa Claus. Po cestě domů se Amíkovi vykouřila z hlavy i podoba samotného Svatého Mikuláše, zapamatoval si akorát kombinaci červené a bílé, přičemž ta bílá vlastně byly nejspíš fousy a dost možná ne tolik součást Mikulášova oděvu. Protože si Amík nemohl vzpomenout, jak vypadá a dokonce i jak se jmenuje Mikulášova mitra, nahradil ji směšnou čepicí na spaní v téže barevné kombinaci. Biskupskou berlu si ale zapamatoval, a tu teď Santa nosívá ve svým pytli v podobě červenobílýho lízatka ve tvaru obráceného písmene J.
Když už jsme u té mitry, spousta Čechů ani neví, že se vlastně takhlé tý mikulášově "čepici" říká, resp. je to její správný název. Včetně mě, taky jsem googlil.
Amík si po příjezdu do své domoviny jestě určitě loupnul pořádnýho tripa, protože jaksi zapomněl na Mikulášovýho průvodce, kterýho úplně odstranil a nahradil ho sobím spřežením. Aby tomu dal pořádnou korunu, tak naučil obtloustlého staříka Santu - tedy vlastně Svatého Mikuláše - lézt do domu k lidem komínem a místo do holinky nebo vysokých bot cpát dětem dárky do fuseklí.
K Čechům bych se ale také rád vrátil. Co se týče nás a slavení svátků vánočních, jsme v tomto směru taky dost kreativní. Do ponožek za oknem už 4. prosince naděluje Svatá Barbora, místo Ruprechta doprovází Mikuláše čerti (dnes už dokonce čím dál častěji i Krampusové z Rakouska) a dárky naděluje Ježíšek pod stromeček.
Chudák Mikuláš. Ten, který vlastně byl tím dobrosrdečným patronem mnoha profesí, dětí, studentů a vězňů a rozdával ty dary, tak vlastně akorát jen chodí "prudit" s čertama.
Holandsko je ovšem také zajímavé, tam Mikuláše doprovází Zwarte Piet, neboli Černý Petr. Působí velice mile a přátelsky. Pokud se ovšem podíváme do Rakouska, přemýšlím nad tím, jestli rakoušští občané netrpí četnějším výskytem různých fóbií a neuróz, než kterýkoli jiný národ, který nezná Krampuse.
Nevím, jak vy, ale když já jsem byl hodně malej, hrozně jsem se bál čerta. Dokonce mi stačilo vidět ho v knížce, nakreslenýho na obrázku. Takovej Krampus, to je mnohem děsivější postava než čert, a bodejť by se Čechům - rodičům čím dál tím více zlobivějších dětí - děsivá postava Krampuse nezalíbila!
českej čert | rakouskej Krampus |
Lze si tedy povšimnout, kterak rakouský Krampus pomalu vytlačuje českého čerta. Až to bude někde v nějakým článku nebo ve zprávách, budu moci říct: "Já to říkal!"
Přichází to od Jihu, takže od Rakouska. V Kaplicích každoročně už od roku 2012 pořádají tzv. Krampus Show. Odtud se to šíří dál do Čech. Až bude čert nahrazen Krampusem, vzpomeňme si na jméno Radky Šperlingové, jenž přišla s nevinným nápadem ukázat rakouskou tradici na české straně česko-rakouských hranic, a dále pak Stanislava Trse, ředitele kulturního a informačního centra v Kaplicích, jenž se tohoto nápadu chytil a do Kaplic Rakušáky se svou show tenkrát pozval.
A pokud jste si při čtení článku někteří z Vás říkali, že jsem jen prostě sprostě vytvořil článek ze svejch literárních průjmů na svý Facebookvý zdi, tak jste měli naprostou pravdu.