TouchOSC a Reason

Napsal umagarde holly (») 20. 2. 2016 v kategorii Reason, přečteno: 2945×
touchosc-screens-02.png

TouchOSC a Reason

Tenhle článek je určen všem, kteří se zajímají o tvorbu hudby na kompu za pomocí DAW SW jako je třeba Reason, Cubase, Ableton a podobně. Pokud se snažíte propojit např. svýho Androida nebo iPad s Reasonem za pomoci TouchOSC, jste na správné adrese. 

(komplet videonávod  najdete zde

O co vlastně jde

"Nedávno u mne byla na návštěvě kamarádka a já jsem jí ukazoval, jak lze přes "obyčejnej" telefon s Androidem na dálku (bezdrátově) ovlivňovat hudbu, kterou slyší z repráků. Dost mne pobavilo, jak se na tom slušně zasekla. Smát se jí ale nebudu, protože sám jsem se na tom zapykal na nechutnej počet hodin. Ale to nejen kvůli hraní samotnýmu, ale i kvůli tomu, jak to všechno zprovoznit.

I když samotný zapojení a zprovoznění toho všeho je ve finále celkem easy, vězte, že jsem nenašel nikde na netu v češtině žádnej komplexní a funkční návod, jak toho docílit. Nejlepší info včetně odkazů je dle mého soudu na stránkách samotného tvůrce TouchOSC - hexler.net (in english). Zde vám tedy předkládám jednoduchý návod v češtině. 

Jak to funguje

Ve zkratce: 

Mobilní zařízení (telefon, tablet) zde slouží jako bezdrátový MIDI controller na živé hraní s programy, jakými jsou právě třeba Ableton, Reason, Cubase ...

Je tedy potřeba:

- mobilní zařízení (telefon nebo tablet a Androidem/iOS)
- TouchOSC (software do mobilního zařízení)
- Wi-Fi připojení
- TouchOSC Bridge (předávání/zachytávání OSC zpráv pro/od TouchOSC) 
- PC/Mac s DAW SW

1. stáhnout a nainstalovat TouchOSC do vašeho mobilního zažízení
2. stáhnout a nainstalovat TouchOSC Bridge do vašeho kompu
3. nastavit IP adresy v TouchOSC
4. nastavit v Reasonu komunikaci s TouchOSC Bridge

Jak vidíte - jednoduché ;)

TouchOSC

Protože na hexler.net nejsou až zas tak úplně samaritáni, chtějí za svůj soft prachy. Zároveň to ale také nejsou žádní vydřiduši, takže za appku zaplatíte na Google Play nějakých 135 kaček. Pro škrty existuje řešení v podobě serveru uloz.to, kde appku lze stáhnout, stačí do vyhledávání zadat TouchOSC (soubor TouchOSC v1.9.1.apk). Tenhle soubor pak jenom přetáhnete do svýho zařízení a nainstalujete. Nejsou potřeba žádný patche, licence numbers nebo keys a podobný sračky. 

TouchOSC Bridge

Tenhle nástroj už je zdarma, stáhnete ho tady. Je to zip, ten jenom rozbalíte a spustíte instalačku. Po instalaci jen spustíte TouchOSC Bridge, který běží na pozadí (viditelný v system tray). To je celý. 
TouchOSC Bridge komunikuje s Wi-fi ve vašem kompu a zachytává zprávy od TouchOSC z mobilního zařízení. Tyto zprávy potom předává do Reasonu (nebo těch dalších programů). Funguje to ale i opačně, takže zprávy mohou putovat z vašeho DAW skrze bridge do vašeho mobilního zařízení. (Trochu více info zde.)
Ovšem aby mohl TouchOSC zachytávat zprávy od DAW, je třeba tomu správně přizpůsobit layout, který v TouchOSC používáte. To, co podle mě dělá TouchOSC tak mocným a všestranným nástrojem je fakt, že si můžete vytvářet svoje vlastní layouty. To je ale mimo rámec tohoto článku, možná o tom napíšu taky něco.

Nastavení IP v TouchOSC

Zde bývá největší kámen ourazu, vážení a milí. Takže čtěte pozorně. 
Aby vše fungovalo tak jak má, je třeba mít mobilní zařízení připojený na stejnou Wi-Fi, na kterou je připojenej váš komp. Pokud jste někde, kde není wifina (na akci, na chatě, v autobuse) můžete to udělat tak, že si v telefonu nebo tabletu vytvoříte 'hotspot', a k tomu pak připojíte kompa.

V obou případech potřebujete znát IPv4, kterou přidělil router nebo hotspot vaší wifi kartě v kompu.
Návod na zjištění IPv4 ve videonávodu (viz úvod).
Adresu si poznamenejte. Teď spusťte TouchOSC v mobilním zařízení. V nastavení zadejte IPv4 vašeho kompu jak pro OSC, tak pro MIDI Bridge. Tím by mělo být hotovo.

Nastavení pro Reason

Nejproblematičtější část je za námi, teď už stačí jen nastavit MIDI controller v Reasonu:

Tohle už se mi popisovat nechce, nejlíp je to vidět v mým videonávodu..

Tak snad to pomohlo ;) 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a jedenáct