TouchOSC a Reason podruhé - Novation Automap

Napsal umagarde holly (») 13. 3. 2016 v kategorii Reason, přečteno: 1182×
automap.png

Při tovrbě vlastního layoutu pro TouchOSC (TouchOSC Editor) jsem si uvědomil, že TouchOSC přece musí umět i MIDI zprávy přijímat, ne jenom vysílat. A tím vyvstaly 3 základní otázky:

1) Jak a kde můžu odchytit MIDI zprávy z Reasonu
2) Jak je pošlu do TouchOSC v telefonu
3) Kde najdu návod, jak to udělat

Řešení? Po několika hodinách zoufalství jsem objevil Ameriku..

Na úvod

Už víme, jak pomocí TouchOSC v telefonu s Androidem manipulovat ovládacími prvky v Reasonu. To je fajn. Pohneme faderem v telefonu, a ono to pohne s faderem v Reasonu. Fantastické! Jenže to má jeden háček - propojení podle předchozího návodu je pouze jednosměrné. Jinými slovy, když pohneme faderem v Reasonu, nepohne to s faderem v telefonu. Aha, bylo by dobrý, kdyby Reason dával feedback zpět do TouchOSC, třeba pokud používáme SOLO a MUTE. Když totiž  v Reasonu pro danou stopu zvolíme SOLO, ostatní stopy na mixu se automaticky přepnou na stav MUTE. Jak docílit toho, aby se to projevilo i v našem layoutu? Nebo jak docílit toho, aby se nastavení prvků v TouchOSC aktualizovalo s nastavením ovládacích prvků v Reasonu po načtení/otevření již namapovaného projektu nebo po načtení layoutu TouchOSC?

Řeknu Vám, hledáním řešení jsem se dosti potrápil. Všechny návody na internetu, které skutečně popisovaly nastavení krok za krokem, byly pro iPad a Mac. Když už Android, tak zase jen pro Ableton. Zkrátka všechno, jen ne kombinace Reason, TouchOSC a Android. Ostatní videa byla z hlediska obsahu informací naprostej shit. V nich jsme se mohli podívat akorát na funkční propojení mašinek v akci, ale nikde žádnej návod. Nejspíš to bude tím, že to vlastně nikoho moc nezajímá, a proto i napíšu článek, kterej tím pádem nejspíš nikdo ani nebude číst. Takže zde je ..

Řešení

Jak jsem se již zmínil výše, hledání řešení daného problému mne skutečně potrápilo a zabralo mi několik dlouhých hodin. Při pročítání dokumentace a sjíždění online tutoriálů PD-Extended jsem již propadal zoufalství, přitom jsem byl neustále přesvědčen o naprosté banalitě získání MIDI zpráv z Reasonu. Dostal jsem se dokonce až k MIDI kodekům v programové složce Reasonu..

Dost keců - řešení je Novation Automap.

Novation Automap

V předchozím videonávodu jsme vybírali jako controller <MIDI Controll Keyboard> (zde). Tento controller umožňuje pouze jednosměrné ovládání, tzn. z TouchOSC v telefonu posílat MIDI zprávy Reasonu. Neumí ale posílat MIDI zprávy z Reasonu zpět do TouchOSC. Není možnost výběru pro MIDI OUT. Obecnej <MIDI Controll Keyboard> umí pouze říct Reasonu, na co šaháte v telefonu, neumí ale říct vašemu telefonu, na co šaháte v Reasonu. Na to je právě potřeba ten MIDI OUT, kterej "Other" controller nemá. Ale má ho Novation Automap, jenž je standartní součástí po instalaci Reason 5.

V této části přerušuji psaní článku. Od samého začátku tohoto psaní jsem si vědom, že jde o mou kratochvíli. Na druhou stranu, rád bych věděl, jestli to někdo čte a zajímá ho to. Proto neváhejte a pište TouchOSC feedback.

Kde kdo by mohl říci: to je starý, to už známe. Přesto jsem velmi silně přesvědčen o tom, že pokud tyhle kecy přenesený do praxe uvidíte na vlastní oči, začne vás to zajímat (viz Kačírek Šiplů - kamarádka z prvního článku, jenž měla tu možnost vyzkoušet si tohle hraní na vlastní packy ;)). Jde jen o to, jak se to podá. Jak to podám. Video baví víc než text. A vlastní zkušenost ještě víc! A to je celý ;)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a nula